Педагогічна рада

 Алгоритм підготовки до педагогічної ради
  1. Видача наказу або розпорядження про підготовку до педагогічної ради.
  2. Засідання методичної ради з питання підготовки педради. Складання плану підготовки і сценарію проведення педагогічної ради.
  3. Створення робочої групи з підготовки засідання педагогічної ради з числа зацікавлених педагогів у вирішенні даної проблеми, планування її роботи.
  4. Формування творчих груп з підготовки окремих питань роботи педради.
  5. Оформлення стенду в методичному кабінеті «Готується педагогічна рада».
  6. Складання списку рекомендованої літератури з обговорюваної проблеми.
  7. Визначення об'єктів вивчення (вчителі, стан викладання навчальних предметів, аспекти діяльності класних керівників, виховання учнів).
  8. Збір, обробка, аналіз та узагальнення необхідної інформації про об'єкти вивчення. Проведення соціологічних досліджень у відповідності до проблеми всіх учасників освітнього процесу: педагогів, батьків, учнів.
  9. Робота з педагогами та запрошеними, що мають виступити на педагогічній раді.
  10. Підготовка методичної виставки, ілюстративного матеріалу.
  11. Підготовка педагогічних ситуацій, які б доцільно було розглянути на засіданні.
  12. Розробка проекту рішення.
 До складу робочої  групи можуть входити керівники методичних обєднань, проблемно-динамічних груп, найбільш досвідчені педагоги, які глибоко вивчають теорію даного питання, наявний педагогічний досвід, результативність самоосвіти, організовують взаємовідвідування уроків, готують тематичні виставки тощо.  Доцільно до підготовчої роботи залучити якнайбільшу кількість зацікавлених осіб з метою всебічного вивчення проблеми, збору потрібної інформації.
Робоча група розробляє план підготовки до педради, який може складатися за такою схемою

Зміст роботи
Термін виконання
Відповідальні






Контроль за підготовкою до педагогічної ради
 Якість педради значною мірою залежить від своєчасного й уважного контролю за підготовкою. Цю роботу доцільно проводити в три етапи: за місяць, півмісяця і тиждень до проведення.
 На І етапі надається практична допомога вчителям. Роль директора і його заступника полягає у тому, щоб забезпечити цілеспрямованість відвідування уроків, позакласних заходів, пов’язаних з темою педради.  Необхідно розробити вузлові питання теми, "пам’ятки" і відповідну методику відвідувань і аналізу уроків.
 На ІІ етапі слід звернути увагу на якість змісту виступу, сценарій майбутньої педради, а також на проект рішення педради.
 В основу змісту виступу мають бути покладені провідні ідеї державної політики в галузі освіти, досягнення психолого-педагогічної науки з даної проблеми, моніторингові дослідження стану її вирішення у навчальному закладі. Виступ має містити в собі аналіз діяльності педагогічного колективу в цілому та окремих його членів щодо питання, яке розглядається, досягнень та недоліків у роботі учасників навчально-виробничого процесу, матеріали спостережень, досліджень, об'єктивні та достовірні факти з життя школи, порівняльні дані, обґрунтовані висновки та судження.
 Структура виступу повинна бути чіткою, логічною, послідовною.  Складається виступ з дуже короткого вступу, змістовної (основної) частини та висновків, рекомендацій щодо покращення роботи з відповідного питання.

Підготовка рішення педагогічної ради
 Складним та важливим питанням при підготовці до засідання педради є вироблення проекту рішення. Це питання ні в якому разі не можна пускати на самоплив. На засідання педради слід виносити підготовлений заздалегідь, глибоко продуманий проект рішення, який готується членами робочої групи.
 Проект рішення педагогічної ради повинен відповідати таким вимогам: бути науково обгрунтованим, тобто випливати з глибокого розуміння закономірностей педагогічного процесу; бути результатом осмисленого, наукового аналізу ситуації і водночас оригінальним, нешаблонним; бути конструктивним, відображати єдині вимоги, розраховані на певний позитивний результат; забезпечувати аргументованість та розуміння необхідності рішення всіма виконавцями, без чого рішення не має педагогічної цінності; мати чітку програму діяльності колективу на певний період, визначену оптимальну кількість педагогічно доцільних пунктів рішення, виконання яких під силу тим, кому вони адресовані; враховувати індивідуальні можливості виконавців, особисті якості, здібності, досвід як основу для реального його виконання; зміст пунктів рішення повинен повністю висвітлювати суть питання, що розглядається, орієнтувати педагогів на поліпшення освітнього процесу і стану проблеми, яка розглядається; формулювання кожного пункту має бути чітким, лаконічним, конкретним; слід уникати таких формулювань: "підвищити рівень", "різко посилити", "слід поглибити", "схвалити досвід", "добиватися кращих результатів", "спонукати до розумової діяльності" тощо; кожен пункт рішення адресувати конкретному педагогу чи групі педагогів з вказівкою, що, коли треба зробити; рішення має бути оптимальним за розміром та строками виконання, передбачати строки виконання не більше 1,5-2 місяців, тобто до чергового засідання (за випадком, коли розглядаються стратегічні завдання, які вимагають довгострокового виконання); обов’язково потрібно вказати відповідального за виконання.
 Важливим елементом та могутнім засобом концентрації думки є забезпечення наочності.
                 
                   Алгоритм ведення засідання педагогічної ради:
-починати засідання в призначений час;
-доповісти про кількість членів педради, присутніх та відсутніх, причини їх відсутності; представити запрошених на засідання не членів ради;
-затвердити відкритим голосуванням порядок денний;
-затвердити регламент роботи педради та дотримуватись його (доповідь – 25-30 хв., співдоповідь - 10-15 хв; виступи - 5-7 хв.);
-проінформувати про виконання рішень попереднього засідання педради. (За інформацією педрада приймає рішення про зняття питання з контролю. У разі невиконання окремих пунктів рішення попередньої педради педколективу повідомляються причини та заходи щодо забезпечення їх виконання);
-у вступному слові визначити значущість проблеми і спонукати педагогів до активної участі у роботі, до обміну позитивним досвідом із обговорюваної проблеми;
надати слово доповідачу, співдоповідачу, виступаючим;
запропонувати виступаючим висувати конструктивні ідеї, корисні для всіх, реальні для виконання;
-у разі потреби під час засідання коригувати виступи діловими репліками, спрямовувати виступаючого, дотримуватись порядку денного; вести записи, які допоможуть проаналізувати розв'язання проблеми; резюме після кожного виступу;
-не допускати закритих для обговорення тем, некоректних зауважень, конфліктних ситуацій; бути толерантним, створити атмосферу для відкритого спілкування, прислухатись до думки інших; критикувати конструктивно;
-підвести підсумки після обговорення проблеми; накреслити шляхи вирішення питання, що розглядається;
-зачитати проект рішення педради і після внесення доповнень, змін, уточнень затвердити його відкритим голосуванням;
-оголосити закінчення роботи педради;
-надати можливість членам педради виступити з довідками, зауваженнями щодо ведення засідання педради.
 Велике значення має культура проведення засідання педради: дотримання етичних норм спілкування, адміністративна культура, ділова атмосфера. Кожен виступ педагога на засіданні педради має бути конструктивним, аргументованим, логічним, насиченим конкретними пропозиціями щодо удосконалення навчально-виробничого процесу.
 Директор як голова засідання педради повинен забезпечувати активність працівників тактовними і уважним ставленням до виступаючих, створенням ділової та доброзичливої атмосфери; підтримкою ініціативи, впевненості кожного в тому, що до його думки прислуховуються і врахують під час прийняття рішення.
 Проведення засідань педагогічної ради є показником рівня творчої атмосфери в колективі, його професіоналізму.
 Зміст засідань педагогічних рад фіксується у протоколах, які нумеруються упродовж календарного року. Діловодство педагогічної веде секретар, який обирається з членів ради терміном на навчальний рік та працює на громадських засадах. У протоколі вказують такі реквізити: назва виду документа, дата проведення педради, заголовок до тексту, текст, рішення педради, підписи голови і секретаря засідання.
 Текст протоколу складається з двох частин: вступної й основної. У вступній частині вказуються прізвища та ініціали голови і секретаря засідан­ня, кількість присутніх і відсутніх на засіданні, порядок денний засідання з переліком питань, які підлягають розгляду, із зазначенням доповідачів по кожному з них. Основний текст протоколу викладається за розділами: «Слухали», «Виступили», «Вирішили». Підписи голови та секретаря на протоколі є обов'язковими.
 До протоколу додаються матеріали з питань, що обговорювалися. Протоколи засідань педагогічної ради зберігаються у справах навчального закладу до десяти років.
  З питань, які обговорюються, виносяться рішення з визначенням термінів і виконавцівПедагогічна рада має право виносити рішення при наявності не менше двох третин її членів. Рішення педагогічної ради приймаються більшістю голосів. При рівності голосів ухвальним є голос голови педагогічної ради. Рішення педагогічної ради вступає в дію тільки після його затвердження головою ради.
Рішення, яким би радикальним воно не було, залишається тільки на папері, якщо не контролювати його виконання та не інформувати педагогічний колектив про якість його виконання. Тому контроль за ходом виконання рішення педради має бути обов’язковим.
 Систематичний і своєчасний контроль за виконанням рішень педагогічної ради, причому не з боку адміністрації, а з боку колег по роботі, яким колектив доручив цю справу, об'єктивна й вичерпна інформація про стан їх виконання на кожному засіданні педагогічної ради дисциплінує колектив, сприяє дієвості й результативності педагогічної ради, підвищує її авторитет, формує причетність до виконання рішень у більшості членів педагогічного колективу, цим самим підноситься роль педагогічної ради як колективного органу управління діяльністю навчального закладу.

Алгоритм реалізації рішень педагогічної ради
1. Постановка рішення на контроль.
2. Прийняття адміністративного рішення (видання наказу, проведення нарад, засідань методичних об’єднань тощо).
3.Розробка шляхів реалізації рішення (планування педагогічних заходів щодо його реалізації: складання графіків відкритих уроків; проведення теоретичних семінарів, навчально-методичних тренінгів; вивчення та впровадження кращого досвіду роботи; проведення моніторингових досліджень тощо).
4.Організація проміжних форм контролю (відвідування уроків, позакласних заходів; проведення адміністративних контрольних робіт, моніторингових зрізів навчальних досягнень учнів, вивчення рівня їх розвитку та вихованості; анкетування, співбесіди з уч­нями, педагогами, батьками тощо).
5.Аналіз стану реалізації рішення. Діагностика позитивних змін.
6.Інформація про виконання рішень на наступних засіданнях педагогічної ради. Пошук нових підходів до проблеми.
7.Зняття з контролю (інформування педагогічного колективу про остаточне виконання рішення педради; відмітка про це в журналі або картці контролю).
8.Перевірку реалізації рішень педагогічної ради здійснюють члени комісії з перевірки виконання рішень педради, яку щороку в складі трьох осіб обирають на серпневому засіданні.
             Результати перевірки фіксують за такими пунктами:
1. № з/п.
2. Тема педагогічної ради.
3. Дата проведення.
4. Зміст рішення, що контролюється.
5. Терміни виконання.
6. Відповідальний за виконання рішення.
7. Інформація про виконання, яких заходів вжито.
8. Дата зняття з контролю.
9.  П.І.П. відповідального за перевірку, підпис.

Орієнтовна тематика педагогічних рад
 Тематика засідань педрад визначається, як правило, в кінці поточного навчального року, виходячи з проблеми навчального закладу, потреб колективу, аналізу стану навчально-виховного процесу, бесід із керівниками методичних об’єднань, активом педагогів, батьківським комітетом, учнями і спрямована на глибоке розкриття питан­ь та максимальне залучення педагогів до участі в їх обговоренні.
 У доборі тематики педагогічної ради слід керуватися такими критеріями: тема повинна бути актуальною, тобто сучасною і своєчасною; нестандартною, отже, цікавою; перспективною, тобто працювати на майбутнє і відповідати вимогам наступності, перспективності і спадкоємності. Формулювання теми повинно передбачати практичну значущість, можливість вирішення проблеми, реальність досягнення.
 Розробка тематики педрад передбачає визначення кількості пи­тань на одне засідання, обсяг інформації, тривалості засідання, відпові­дальних за його підготовку. Оптимальною кількістю питань, які розглядаються на засіданні педради, може бути два. Одне з них основне, яке розглядає актуальні аспекти діяль­ності педагогічного і учнівського колективів, друге — інформаційного характеру.
 Спрямованість тематичних засідань педради значною мірою визначається науково-педагогічною проблемою, над реалізацією якої працює навчальний заклад, наприклад:
             Організаційно-педагогічні:
Про підсумки роботи за минулий навчальний рік і завдання педагогічного колективу на наступний рік. Затвердження плану роботи навчального закладу на рік.
Про досвід роботи педагогічних працівників, які атестуються.
Про підсумки роботи педагогічного колективу над науково-методичною проблемою ___.
Про стан  викладання та дотримання державних вимог до змісту та обсягу програм з  (предметів).
Про забезпечення здорових і безпечних умов навчання учнів і праці педагогів. Дотримання відповідних санітарно-гігієнічних вимог під час організації навчально-виховного процесу та проведення позаурочної роботи.
Аналіз можливостей навчального закладу щодо забезпечення фізичного, психічного, соціального й духовного здоров’я учнів.
             Організаційно-методичні:
Сучасний урок – спільна творчість педагога й учнів.
Про реалізацію ідей розвиваючого навчання в практичній діяльності педагогічного колективу.
Шляхи вдосконалення форм і методів навчання під час викладання (предметів).
Роль контролю та стимулювання навчальної діяльності учнів у підвищенні рівня якості знань та розвитку їхньої творчої активності.
Діяльність педагогічного колективу з розвитку громадянської активності, самостійності та організаторських здібностей учнів.
Врахування психолого-педагогічних аспектів, формування сприятливого психологічного клімату уроку – важлива умова підвищення ефективності навчально-виховного процесу.
Мотиваційний аспект в організації навчальної діяльності учнів. Проблеми формування мотивації навчальної діяльності за сучасних умов.
Впровадження сучасних інформаційних технологій у навчально-виховний процес.
Про роботу методичного об’єднання ……. і заходи щодо підвищення її результативності.
Самоосвіта вчителів як складова системи внутрішньої методичної роботи.
Упровадження у практику роботи сучасних досягнень психолого-педагогічної науки.
З проблем виховної роботи:
Педагогіка співробітництва – важлива умова перебудови навчального закладу. Резерви педагогіки співробітництва.
Класний керівник – активна особистість у створенні виховної системи в школі.
Про спільну роботу школи і сім’ї щодо громадянського виховання учнів.
Робота педагогічного колективу з подолання відхилень у навчанні та вихованні учнів.
Виховна робота, оволодіння активними формами і методами виховання. Передовий педагогічний досвід у галузі виховання учнів.
Виховання активності учнів та підготовка їх до життя в умовах ринкових відносин на основі розвитку учнівського самоврядування.
Виховання й навчання учнів з девіантною поведінкою.
Зміст і методи екологічного виховання учнів на заняттях та в позаурочний час.
Методи вивчення і формування особистості учнів та їх використання педагогічним колективом.
Діяльність педагогічного колективу щодо розвитку активності, самостійності та організаторських здібностей учнів.
Шляхи реалізації концепції національного виховання учнівської молоді, формування в неї національної самосвідомості.

Форми проведення педагогічних рад
   За цільовою установкою виокремлюють такі педагогічні ради:
 Науково-педагогічні ради спрямовані на підвищення науково-теоретичного й методичного рівня педагогів, упровадження нових ідей, концепцій, технологій, перспективного педагогічного досвіду тощо.
 Психолого-педагогічні ради ознайомлюють педагогів із досягненнями психологічної науки. Завданням такої педагогічної ради є поліпшення структури й стосунків між усіма учасниками освітнього процесу.
 Тематичні педагогічні ради спрямовані на висвітлення питань ефективної освітньої роботи у певній галузі.
 Проблемні педагогічні ради спрямовані на обговорення питань реалізації науково-методичної проблеми у роботі навчального закладу й розробку концепції розвитку закладу згідно з обраною проблемою.
 Підсумкові та настановчі педагогічні ради присвячені аналізу підсумків навчального року, обиранню науково-методичної проблеми, над якою планується працювати, обговоренню й затвердженню планів роботи тощо.
  Педагогічні ради можуть бути і комбінованими.
 За методикою підготовки та проведення педагогічні ради бувають традиційні, нетрадиційні.
  За формою:
традиційні (доповідь з обговоренням; доповідь зі співдоповіддю; серія повідомлень; на основі роботи проблемних груп; семінар-практикум);
нетрадиційні (методичний день; у формі КТС (колективна творча справа); творчий звіт; педрада з елементами тренінгу, педрада — «круглий стіл», педагогічний аукціон, методична панорама, педрада — ділова гра, педагогічна дискусія; багатоступенева та багатоетапна педрада; педагогічно-методичний фестиваль; психолого-педагогічний ринг; конкурс; фестиваль; педагогічний консиліум; презентація; прес-конференція; вернісаж педагогічних знахідок; форум тощо).

Самоаналіз педагогічної ради
  1. Тема педради. Чи співпадає з річним планом?
  2. Чи була інформація про виконання рішення попередньої педради?
  3. Яка організаційно-методична робота проводилась по підготовці до педради? Форми проведення педради.
  4. Підготовка доповіді та її зміст.
  5. Вироблення проекту рішення (визначення завдання доповідачам; конструктивність виступів працівників; чи були пропозиції з місць?)
  6. Висновки (чи були створені необхідні умови для розвитку ініціативи і творчості педагогів, демократичних засад в управлінні; регламенткультура проведення).

Немає коментарів:

Дописати коментар